انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

سميه مهدوي- مدیرعامل گروه مپنا در خصوص ضرورت فیلتراسیون دودکش نیروگاه ها گفت: فیلتراسیون موضوع وسیعی است و مربوط به همه نیروگاه ها می شود، باید گفت هزینه نصب این تجیهزات باتوجه به اینکه نوع توربین گازی باشد یا نیروگاه بخاری، تقریبا بین 5 تا 10 میلیون یورو محاسبه می شود.

عباس علی آبادی در گفتگو با مثلث انرژی، با اشاره عملکرد مپنا دراین زمینه افزود: در توربین های گازی، کاری که باید انجام می شد نصب مشعل های DLN بود، این مشعل ها در حال حاضر داخل کشور تولید می شود و به ساخت داخلی ان دست یافته ایم. DRY LOW NOX فیلترهای کاهنده گازهای NO2 و NO3 هستند که به آن ها گازهای خانواده NOX گفته می شود.

علی آبادی در ادامه تاکید کرد: اما در کنار ساخت این تجهیزات، کارفرمایان متناسب با ضوابط زیست محیطی آن ها را خریداری می کنند. این درحالی است که اگر جایی ضوابط زیست محیطی به آن ها ابلاغ نشود یا به عبارت دیگر تحکمی وجود نداشته باشد ترجیح براین خواهد بود که اقدامی برای پرداخت هزینه جهت تامین این تجهیزات صورت نگیرد، چرا که این موضوع برای کارفرما ارزش افزوده ای ندارد و صرفا تاثیرات زیست محیطی دربرخواهد داشت.

به گفته وی درحال حاضر همه توربین های مپنا مجهز به تجیهزات DLN هستند. در نیروگاه بخار بخش دیگری از الودگی ها که ناشی از احتراق سوخت می باشد از طریق اگزوز وارد محیط زیست می شود. بخصوص زمانی که از ماوزت استفاده می شود یا سوخت های دیگر بکار گرفته می شوند.

مدیرعامل مپنا تصریح کرد: درحال حاضر 40 درصد از برق دنیا در کشورهایی مانند چین، امریکا، روسیه و المان از طریق زغال سنگ تامین می شود منتهای مراتب با استفاده از تجهیزاتی می توان مقداری از این الایندگی ها را جذب کرد که این امر برای نیروگاه اثر مطلوب می گذارد ولی در عین حال هزینه جانبی نیز برای کارفرما و صاحب نیروگاه ایجاد می کند.

علی آبادی بیان کرد: درایران مقررات تکلیف می کند که این کار در تمامی نیروگاه ها انجام شود. معتقدم الزامات زیست محیطی باید به صورت تحکمی اجرا شود.

وی درخصوص میزان برآورد مالی برای نصب این تجهیزات در نیروگاه ها افزود: هزینه نصب این تجیهزات باتوجه به اینکه نوع توربین گازی باشد یا نیروگاه بخاری، تقریبا بین 5 تا 10 میلیون یورو محاسبه می شود.

علی آبادی درپایان تاکید کرد: وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست دراین پروسه باید به نیروگاه ها تکلیف کنند.  

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید