انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

شنبه, ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از پایان عملیات نصب سازه‌های جانبی عرشه اصلی ۱۳A در بلوک گازی این طرح در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

به گزارش مثلث انرژی به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد با بیان اینکه عملیات نصب پل ارتباطی به همراه مشعل سکوی گازی ۱۳A از شامگاه سه‌شنبه (۲۰ اسفندماه)  به‌وسیله شناور نصاب SEA PAD آغاز شد و ساعاتی پیش پایان یافت، گفت: مجموع وزن سازه‌های یادشده که در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در بوشهر ساخته شده‌اند، بیش از ۳۵۰ تن است.

وی با اشاره به اینکه پل ارتباطی و مشعل این سکو به ترتیب بیش از ۲۴۱ و ۱۰۹ تن وزن دارند که پیش از این به همراه پل ارتباطی و مشعل سکوی اقماری ۱۳C با اوزان مشابه به‌طور هم‌زمان برای نصب در موقعیت‌های مخزنی A و C راهی بلوک گازی طرح توسعه فاز ۱۳ در میدان مشترک گازی با قطر شدند، تصریح کرد: با نصب متعلقات مربوط به سومین سکوی طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، شناور حامل، برای نصب متعلقات سکوی آخر عازم موقعیت C در میدان مشترک خواهد شد.

به گفته مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی، با پایان عملیات نصب سازه‌های جانبی و آغاز عملیات هوک‌آپ و راه‌اندازی سکو ۱۳A که در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل کنگان قرار دارد، ۱۴.۲ میلیون مترمکعب (معادل ۵۰۰ میلیون فوت‌مکعب) در روز به تولیدات گازی میدان مشترک پارس جنوبی افزوده می‌شود.

معتمد با اشاره به اینکه ضمن بهره‌برداری از سکوی ۱۳C، کارهای جزئی باقی‌مانده در سکوی ۱۳A نیز تکمیل و این سکو نیز به مدار تولید وارد می‌شود، اظهار کرد: با راه‌اندازی این دو سکو بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی پایان می‌یابد.

هم‌اکنون در بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی، دو سکوی ۱۳B و ۱۳D در مجموع با ظرفیت برداشت ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله ۳۲ اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار بهره‌برداری قرار دارند.

انتهای پیام


17:08:15

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید