انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مدیرعامل شرکت ملی گاز با رونمایی از مدل جدید سرمایه گذاری در پروژه های گازی با دستاوردی 6هزار میلیارد تومانی گفت:طبق پیش‌بینی ما حدود ۳۰۰ هزار موتورخانه در این طرح بهینه‌سازی می‌شود البته اگر بیشتر هم باشد و مراجعه‌کننده داشته باشیم ادامه می‌دهیم و محدودیتی نداریم.

به گزارش مثلث انرژی، حسن منتظرتربتی امروز در آیین رونمایی از طرح ملی بهینه‌سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری، با بیان اینکه از ابتدای امسال شرایط خوبی در تامین گاز کشور برقرار بوده است، گفت: شرکت ملی گاز ایران تلاش ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری در توسعه گازرسانی داشته است و با استفاده از منابع بند ق و قانون رفع موانع تولید تواسنتیم توسعه خوبی در بحث گازرسانی شهرها و روستاها داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه منابع مالی پروژه‌های شرکت ملی گاز از محل جایگزینی و صرفه‌جویی تامین می شود، افزود: این موضوع کمک می‌کند که پروژه‌ها بدون تحمیل مالی به دولت پیش برود.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، قانون رفع موانع تولید شامل دو بخش توسعه و جایگزینی سوخت و بهینه‌سازی می‌شود که بخش دوم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

تربتی تصریح کرد: بهینه‌سازی مصرف انرژی عملا خارج از حیطه وظایف وزارت نفت و شرکت ملی گاز است و این موضوع باید توسط مصرف‌کنندگانی همچون نیروگاه‌ها و صنایع دنبال شود، با این حال با وجود توسعه پارس جنوبی به تنهایی پاسخگوی نیاز مصرف نیست و اگر مصرف کنترل نشود نمی‌توان نگران تامین گاز نبود.

وی تاکید کرد: به همین دلیل بود که از ابتدای امسال در نشست‌هایی با حضور وزیر نفت تصمیم گرفته شد به موضوع بهینه‌سازی نیز ورود و از ظرفیت بند ق استفاده کنیم که یکی از این بخش‌ها بهینه‌سازی مصرف موتورخانه‌ها بود.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: شاید ورود ما به این موضوع به عنوان فروشنده معنادار نباشد اما به عنوان مسئولیت اجتماعی به این موضوع پرداختیم چون طبق بررسی کارشناسان اگر در موتورخانه‌ها در بخش‌های سرویس و تنظیم مشعل، عایق‌کاری تأسیسات و نصب دستگاه ضدرسوب مغناطیسی ارزیابی، اصلاح و بهینه‌سازی انجام شود ۱۰ درصد صرفه جویی معادل حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در سال صرفه‌جویی می‌شود.

وی با بیان اینکه ۶ هزار میلیارد تومان از محل بند «ق» قانون بودجه برای این طرح برنامه‌ریزی شده است، گفت: طبق پیش‌بینی ما حدود ۳۰۰ هزار موتورخانه در این طرح بهینه‌سازی می‌شود البته اگر بیشتر هم باشد و مراجعه‌کننده داشته باشیم ادامه می‌دهیم و محدودیتی نداریم.

وی در خصوص سوال خبرنگار مثلث انرژی مبنی براینکه در خصوص تامین منابع مالی شرکت گاز برای پروژه ها فارغ ازبرنامه های صرفه جویی و بهینه سازی گزینه دیگری به نام بخش خصوصی وجود دارد باتوجه به این امر مشارکت این بخش در سرمایه گذاری و اجرای پروژه ها به چه شکل بوده است؟ گفت:

در بخش سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت گاز درکنار تجربه های ناموفق، تجربه های موفقی نیز وجود داشته است، سرمایه گذاری در بازار کشوری مثل ما که با نوسانات نرخ ارز مواجه است کار دشواری است اینکه بخش خصوصی از نظر ریسک سرمایه گذاری توانایی پیش بینی های مناسب را داشته باشد تا خطری سرمایه اش را تهدید نکند. خط لوله ششم و نهم که امسال به بهره برداری رسمی رسید و اثرات خوب درآمدی نیز در صادرات گاز به عراق داشته است توسط بخش خصوصی و سرمایه این بخش صورت گرفت؛ این کار تجربه موفقی بود که هم پروژه انجام شد، هم منابع خوبی را برای کشور ایجاد کرد و مشکلی را متوجه سرمایه گذار نکرد.

به گفته منتظر تربتی تجربیات دیگری نیز وجود داشته مانند خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به چابهار و همچنین سیستان و بلوچستان که سرمایه گذار به این نتیجه رسید که با توجه به نوسانات نرخ ارز نمی تواند ادامه دهد و ورودش ممکن است با ریسک همراه باشد بنابراین خودمان کار مربوط به این پروژه ها را انجام دادیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: اتفاق خوبی که در بند ق افتاده این است که ما عملا همان سرمایه گذاری را انجام می دهیم چون از منابع دولتی استفاده نمی کنیم از محل صرفه جویی استفاده بهره می بریم، دراین بخش خودمان به جای سرمایه گذار قرار گرفتیم تا ریسک ها را کاهش دهیم.

او افزود: در بحث توسعه گازرسانی به روستاها در مرحله اول که هنوز صرفه جویی اتفاق نیفتاده بود با استفاده از بانک ها به جای سرمایه گذار به تامین منابع مالی پرداخته شد با تخصیص وام پروژه ها به اجرا رسید، سپس از محل صرفه جویی وام ها تسویه شد.این هم یک مدل سرمایه گذاری محسوب می شود هرچند سرمایه گذاری وجود نداشته است اما شرکت ملی گاز به همراه بانک این کار سرمایه گذاری را به سرانجام رساند و بدون ایجاد بار مالی برای دولت مبلغی را هم باز گرداند که نمونه موفقی در بحث سرمایه گذاری محسوب می شود.

معاون وزیر نفت با تاکید براینکه به علت ریسک بالای سرمایه گذاری در بازار ایران ورود سرمایه گذاران به این بخش از سرمایه گذاری بسیار سخت خواهد بود، بیان کرد: اجرای طرح بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری به گونه ای سرمایه گذاری محسوب می شود چون تامین منابع 6 هزار میلیارد تومان نه به واسطه دولت خواهد بود نه مردم . پس از اینکه صرفه جویی اتفاق بیافتد از منابع مالی شرکت گاز و یا بانک ها تامین منابع صورت کرفته و پس از انجام کار و محقق شدن صرفه جویی ها امکان بازگشت پول فراهم می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگر مثلث انرژی در خصوص چالش اصلی پیمانکاران در رابطه با تاثیر نوسانات نرخ ارز طی سال گذشته بیان کرد: با برخي از پيمانكاران باتوجه به نوسانات نرخ ارزي مربوط به سال گذشته كار را خاتمه داديم اما باتوجه به اينكه پروژه ها درحال انجام است اين نشان مي دهد مشكلات مربوط به اين بخش مديريت شده است، خوشبختانه بيشتر پيمانكارانمان با تعرفه ها و ضوابط موجود به كارشان ادامه دادند و پروژه ها را تكميل كردند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید