انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹

.

سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در فاز بهره‌برداری، به‌منظور تولید ایمن و پایدار گاز در پارس جنوبی به‌طور کامل تدوین و پیاده‌سازی شد.
به گزارش مثلث انرژی به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، با توجه به ابلاغ نظام‌نامه راهبردی دارایی‌های فیزیکی صنعت نفت و در راستای تولید ایمن و پایدار گاز، این سامانه (WIMS) در قالب مجموعه اقدام‌های مهندسی، عملیاتی و مدیریتی به‌منظور کاهش ریسک خروج سیال تولیدی به محیط بیرون از چاه و ورود سیال غیرمخزنی به درون چاه تدوین و اجرا شده است.

محمد ایومن، جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه این سامانه را می‌توان نخستین سامانه مدون مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در وزارت نفت معرفی کرد که پس از سه سال فعالیت تدوین و پیاده‌سازی شده، درباره دامنه کاربرد آن گفت: هم‌اکنون همه چاه‌های تولیدی میدان گازی پارس جنوبی و دیگر چاه‌های میدان‌های هیدروکربوری از جمله میدان کیش، گلشن و بلال که در آینده توسعه می‌یابند، زیر پوشش این نظام‌نامه قرار می‌گیرند.

وی درباره اهمیت پیاده‌سازی این سامانه گفت: چاه‌های تولیدی، مهم‌ترین دارایی‌های فیزیکی در مجموعه بالادستی پارس جنوبی و سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها، تغییر رویکرد از مدیریت سنتی چاه‌ها به مدیریت مدون و دانش‌بنیان بر مبنای اصول مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی و دانش مهندسی است.

جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نخستین گام استقرار این نظام‌نامه، تدوین سندی بوده که ضمن مشخص کردن ساختار کلی کار و الزامات هر بخش از سامانه WIMS، فرآیندهای کاری را به‌صورت مدرن ترسیم کند، تصریح کرد: در آغاز، فهرستی از همه استانداردهای بین‌المللی موجود در این زمینه تهیه شد و پس از مطالعه و بررسی همه اسناد، پس از دو سال فعالیت‌های کارشناسی در چارچوب قوانین و مقررات وزارت نفت و دیگر اسناد داخلی، نخستین نسخه این نظام‌نامه، نهایی و پس از تأیید مدیریت تولید و عملیات ازسوی معاونت عملیات و پشتیبانی تصویب شد.

ایومن افزود: در ادامه فهرست همه دارایی‌های موجود (چاه‌های در مدار تولید) و خطرهای ممکن تهیه شد و بر اساس سند تدوین‌شده و دستورعمل‌های پیوستی، یکپارچگی همه چاه‌های در مدار تولید و چاه‌های ناایمن یا دارای مشکل یکپارچگی مشخص و برای انجام عملیات تعمیر به مدیریت‌های مرتبط ابلاغ شد.

وی با اشاره به اینکه نظام‌نامه مطابق استانداردهای بین المللی و در ۱۵ بخش اصلی هر یک برمبنای اطلاعات و الزام‌های خاص تدوین شده است، به بعضی از این طبقه‌بندی‌ها اشاره کرد و گفت: مدیریت یکپارچگی چاه‌ها (عدم ورود و خروج سیال از چاه)، خط‌مشی و سیاست‌گذاری‌ها، مدیریت فشار فضای حلقوی، پایش و نظارت چاه‌ها، ارزیابی ریسک، شماتیک چاه‌ها، نگهداری و تعمیرات و تقسیم‌بندی چاه‌ها، از جمله بخش‌های سامانه مدیریت WIMS به‌شمار می‌رود.

جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس نقش این سامانه در برنامه‌ریزی‌های آینده عملیات تعمیر چاه‌ها و اولویت‌بندی پروژه‌های تعمیراتی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: با آغاز به‌کار این سامانه، فرآیندهای کاری به‌صورت جامع‌تر و مدون‌تر در حال انجام است و با توسعه بخش نرم‌افزاری، امکان پایش روزانه فعالیت‌ها فراهم شده که این موضوع در زمینه تولید ایمن و پایدار بسیار مؤثر خواهد بود.

ایومن ضمن قدردانی از تلاش تیم‌های مختلف کارشناسی در مدت تدوین و استقرار این سامانه، ابراز امیدواری کرد با تأمین دکل و انجام تعمیرات چاه‌های ناایمن، گام بلندی در ایمن‌سازی تأسیسات فراساحلی برداشته شود.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید