انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

پنجشنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

در تشریح مهمترین دستاوردهای صنعت نفت در نشست مسئولان اجرایی خوزستان با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید شد: دریافت سهم بیشتر خوزستان از درآمدها منوط به اصلاح قوانین مصوب مجلس است.
به گزارش مثلث انرژی، صادق فتح الهی-مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب- در دیدار نمایندگان مجلس با استاندار و مسئولان اجرایی خوزستان با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت صنعت نفت در بیش از یکصدسال گذشته، ۶۶ میلیارد بشکه نفت در مناطق نفت‌خیز برداشت شده است، اظهار کرد: از این میزان ۲۶ میلیارد بشکه آن قبل و ۴۰ میلیارد آن پس از پیروزی انقلاب  و خروج شرکت‌های خارجی تولید شده که نشان‌دهنده توان فنی بالای جوانان ایرانی در تولید نفت و گاز است.

وی با بیان اینکه پیش از پیروزی انقلاب تنها ۲۰ درصد گازهای همراه جمع‌آوری و مابقی آن سوزانده می‌شد، گفت: این رقم هم اکنون به ۸۴ درصد افزایش یافته است و برای ۱۶ درصد باقیمانده هم قراردادهای بزرگی با شرکت‌های توانمند ایرانی بسته شده که در حال پیشرفت است.

به گفته فتح الهی، برای نخستین‌بار در تاریخ صنعت نفت طرح‌های EPC/EPD توسعه بالادست (نظیر طرح ۲۸مخزن) دارای پیوست اجتماعی و بودجه چهار درصدی مصوب برای حوزه مسئولیت اجتماعی شده‌اند که می‌تواند نقش موثری در محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی محلی و توسعه مناطق پیرامونی تاسیسات صنعت نفت داشته باشد.

اهتمام وزارت نفت به انجام مسئولیت اجتماعی

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان هم در این نشست با یادآوری اینکه نفت خوزستان یک ثروت ملی است، اظهار کرد: به همین نسبت همه نمایندگان مجلس باید درقبال توسعه استان خوزستان و بودجه‌ی این استان، احساس مسئولیتی ملی داشته باشند.

وی افزود: در چندسال اخیر صنعت نفت به انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود در چارچوب اختیارات و مقررات، اهتمام داشته و خدمات متعددی را در زمینه کمک به پروژه‌های عام‌المنفعه استان به انجام رسانده است.

استاندار خوزستان گفت: دریافت سهم بیشتر خوزستان از درآمدها یا عوارض، منوط به اصلاح قوانین مصوب مجلس از جمله شامل ساختن مالیات بر ارزش افزوده به تولید نفت‌ خام و یا تخصیص بودجه به نفت جهت پرداخت عوارض آلایندگی است.

حمایت صنعت نفت از ۸۰۰ پروژه عمرانی در خوزستان

شهرام وردک، رئیس روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز به تشریح اقدامات عام‌المنفعه صورت گرفته در خوزستان پرداخت و گفت: صنعت نفت در چهارسال گذشته بیش از ۸۰۰ پروژه زیربنایی را در استان خوزستان مورد حمایت مالی قرار داده و حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار به این طرح‌ها اختصاص داده‌است.

وی افزود: صنعت نفت به طور خاص در بخش غیزانیه طی چهار سال گذشته بیش از ۲۵ میلیارد تومان در طرح آبرسانی کمک مالی ارائه کرده است که بیش از ۱۳ میلیارد تومان آن برای احداث ایستگاه پمپاژ آب و ۱۲ میلیارد تومان برای اجرای خطوط لوله بوده است. همچنین در این مدت شرکت ملی نفت و شرکت‌های تابعه ۱۷ میلیارد تومان و بسیج شهید تندگویان صنعت نفت بیش از ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در پروژه‌های عمرانی، بهداشتی و آموزشی این بخش هزینه کرده‌اند.

براساس گزارش  مناطق نفت‌خیز جنوب، وردک یادآور شد: از سال ۹۴ با تانکر در منطقه غیزانیه آب شرب توزیع کرده‌ایم‌ که میزان آن هم اکنون به ۴۰۰ هزار لیتر در روز رسیده است، البته استحقاق مردم شریف منطقه بیش از این است. انشاءالله با کمک نمایندگان مجلس یازدهم، اهتمام مسئولان و حمایت صنایع بزرگ از جمله نفت، توسعه‌ این بخش شتاب بیشتری خواهد گرفت.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید