انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹

.

نخستین همایش سالانه نفت ایران با محوريت  معرفی طرح‌ها و دستاوردهای صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دیروز عصر (سه شنبه 22 مهر) با حضور فعالان و پیشکسوتان عرصه صنعت نفت توسط مدیر عامل موسسه بین المللی پژوهش های صنعت ایران، دبیر این همایش و با حمایت  معنوی وزارت نفت برگزار شد.

به گزارش مثلث انر‍ژي به نقل از ستاد همایش سالانه نفت ایران، مرتضی پاکروان، رییس هیات مدیره انجمن شرکت‌های حفاری نفت و گاز ایران در این همایش با محور دستاوردهای صنعت حفاری و جایگاه انجام حفاری گفت: «صنعت حفاری یکی از صنایع مهم در اکتشاف و توسعه نفت و گاز است که از این بخش به عنوان یکی از چالش‌های اصلی صنعت نفت و اصلی‌ترین رکن اکتشاف و تولید مخازن هیدروکربوری که تحقق صنعت نفت و گاز کشور بدون برنامه ریزی جهت ساماندهی و توسعه این صنعت نبوده است‌. زنجیره ارزش تولید نفت در این صنعت تحت تأثیر فعالیت‌های این صنعت و تمام فعالیت‌های بخش بالادستی است.»

پتروشیمی، مبنای توسعه صنعتی

همچنين محمد رضا مودودی، سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت ایران نیز با اشاره به بحث توسعه صادرات غیر نفتی گفت: میزان صادرات غیر نفتی ما کاهش پیدا کرده است و نتوانسته‌ایم این حوزه را بارور کنیم، صنایع پتروشیمی طی دو دهه گذشته توانسته برای نخستین بار بعد سال‌ها هویت خودشان را به اثبات برسانند و سهم خوبی در صادرات غیر نفتی به خود اختصاص داده است.

او ادامه داد: صنایع پتروشیمی به خوبی نشان داد که اگر اهمیت آن در سطح کلان به درستی تعریف شود می‌تواند مبنای توسعه صنعتی برای کشور باشد، سهم پتروشیمی امروز از سبد صادرات غیر نفتی کشور نزدیک به 12 میلیارد ریال است.

مودودی خاطر نشان کرد: آنچه به عنوان راهبرد می‌تواند در دستور کار قرار گیرد سرمایه گذاری روی مگا پروژه‌های صنایع پتروشیمی است كه باعث می‌شود جریان اقتصاد شکوفا شود. اگر شرکت خصوصی واقعی در برنامه ریزی قرار گیرد و نقش فعال‌تری داشته باشد به طور قطع نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید