انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

وزیر نیرو در جلسه شورای معاونان و مدیران‌عامل وزارت نیرو و در ارتباط ویدئو کنفرانسی با ۲۲۰ نفر از مدیران‌ارشد ستادی و مدیران‌عامل شرکت‌های تابعه این وزارتخانه در مراکز استان‌ها  در تبیین برنامه‌های سال ۹۹، با اشاره به افزایش صادرات برق کشور تصریح کرد: تابستان امسال پیش‌بینی افزایش بار بیش از حد ناشی از تبعات بیماری کووید ۱۹ و تعویق در کار دستگاه‌های مختلف می‌شود و تعطیلات تابستان را در سطح سازمان‌ها و واحدهای تولیدی در سال جاری نخواهیم داشت.

به گزارش مثلث انرژی به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان خطاب به خانواده بزرگ افزون بر ۲۲۰ نفره از مدیران صنعت آب و برق شرکت کننده در این نشست گفت: رفتارهای ما در مجموع، نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان کمیت و کیفیت تحقق برنامه‌ها دارد و این موضوع در صدر و اولویت برنامه‌های ما است.

وی افزود: اولین کار در این سرفصل، موضوع انتخاب‌های ماست؛ چیزی که در ادبیات مکتوب به عنوان شایسته‌گزینی از آن یاد می‌کنیم. تا پایان فروردین‌ماه، دستورالعمل فراخوان عمومی در همه رده‌ها با رعایت ضوابط و مقررات عمومی ابلاغ می‌شود؛ بر اساس آن کاری که اکنون صرفا در محدوده مدیران‌عامل و مدیران‌کل آن هم بنا بر ملاحظات و اقتضاء‌هایی انجام می‌شود، توسعه و دستورالعمل قطعی برنامه کار همه ما خواهد بود.

خاموشی ها صفر می شود

وزیر نیرو از اجرای برنامه ۰۹۹ (به صفر رساندن خاموشی‌ها در سال جاری) خبر داد و گفت: تابستان امسال پیش‌بینی افزایش بار بیش از حد ناشی از تبعات بیماری کووید ۱۹ و تعویق در کار دستگاه‌های مختلف می‌شود و تعطیلات تابستان را در سطح سازمان‌ها و واحدهای تولیدی در سال جاری نخواهیم داشت و این امر نیاز به تامین انرژی داشته و موضوع افزایش بار را برای ما مطرح می‌کند.

اردکانیان افزود: مدیران‌عامل استان‌ها به دنبال شناسایی تمامی ظرفیت‌های راکد موجود در منطقه و استان در امر تولید برق باشند و آنها را آماده به کار کنند تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

وی از به مدار آمدن ۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید، طرح‌های اولویت‌دار شبکه انتقال در توزیع برنامه پیک‌سایی ۴۶۸۰ مگاواتی، گسترش ایستگاه‌های شارژ موتورسیکلت‌های برقی، تبدیل موتور سیکلت‌های ناوگان توزیع حداقل تا ۵ هزار دستگاه تا پایان سال ۹۹ و کاهش تلفات شبکه توزیع از ۹.۷۶ درصد فعلی به ۹.۲ درصد تا پایان سال، به مدار آوردن دیسپاچینگ جدید ملی کشور، شروع فعالیت اجرایی نیروگاه «سیریک»، استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین‌های گازی، به مدار آوردن اولین نیروگاه زمین‌گرمایی، توسعه فیبر نوری در بستر شبکه‌های برق با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه، حمایت از ساخت کولرهای با راندمان گازی و واگذاری اختیارات و مسئولیت‌ها به شرکت‌های استانی را برنامه‌های مهم وزارت نیرو در این بخش برشمرد.

وی تصریح کرد: هرگونه اصلاح ساختاری در ستاد برق کشور مستلزم پیش‌نیاز افزایش اختیارات و مسئولیت‌های واحدهای استانی در این بخش است.

وی همچنین با اشاره به مصوبه اخیر هیئت وزیران در چابک‌سازی ستاد امور آب کشور به معنای یکپارچگی امور آب و آبفا و شرکت مدیریت منابع آب ایران و استقرار معنادار واحدهای مدیریت حوضه‌های آبریز گفت: این موضوع در نشست ابتدائی امسال هیئت دولت به تصویب رسید و در آستانه اجرای این کار مهم هستیم و امیدواریم با همکاری همه مدیران‌عامل آب منطقه‌ای در استان‌ها، شرکت مدیریت منابع آب ایران و همکاران در ستاد امور آب، به شکل مناسب اجرایی شود و در این دولت آثار خیر آن را شاهد باشیم. 

مدیریت مناسب مخازن سدها

وی همچنین گفت: هنوز دغدغه سیلاب‌های پیش‌رو را داریم و بایستی با مدیریت مخازن سدها در بهار و تابستان امسال و با تکیه بر تجربه و توان بخش‌های تخصصی، بدون بروز مشکل این کار صورت گیرد و در مناطقی که بارش‌ها کمتر بوده امید است تابستان هم به نحو مناسبی مدیریت شود.

اردکانیان اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که بخشی از آن دچار عقب‌ماندگی است، طرح‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌هاست که در تعداد قابل توجهی از استان‌ها هنوز این طرح‌ها نهایی نشده است و اصلی‌ترین و اولین مسئول این کار، مدیران‌عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای هستند.

وی هشدار داد: در استان‌هایی که این کار هنوز نهایی نشده باید پیگیری شود، چرا که حداکثر سقف زمانی برای این کار در تمام استان‌ها پایان تابستان است.

اردکانیان، با اشاره به پرداخت جدی به نتایج کار مدیریت سیلاب که گزارش آتی آن در روزهای آتی ابلاغ می‌شود و آماده نگه داشتن نیروگاهای برق آبی در این زمینه، تاکید کرد: امسال به تک تک واحدها نیاز داریم و هر مشکل احتمالی بایستی در اسرع وقت مرتفع شود و امکان استفاده از آن فراهم گردد.

اردکانیان در ادامه به تاسیس مرکز ملی مطالعات آب های مرزی در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: این مطالبه مستقیم من از معاونت آب و آبفا و مدیرکل مرتبط است و دیگر واحدها هم همکاری لازم را خواهند داشت.

انتهای پیام


04:36:29

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید