انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا درخصوص برنامه این هلدینگ برای صادرات گفت: علی رغم اینکه تاکنون هیچ‌یک از نیروگاه‌های غیردولتی نتوانستند از پتانسیل صادرات برق استفاده کنند، مجوز کاغذی صادرات برق از نیروگاه خوزستان به عراق را از وزارت نیرو گرفته‌ایم.

به گزارش خبرنگار مثلث انرژی، محسن امیری طی کنفرانس خبری  با بیان اینکه هلدینگ صبا در سال 84 با ماموریت هم‌افزایی با دولت وارد تولید برق کشور شد، گفت: در قالب احداث سه نیروگاه سرمایه‌گذاری کردیم و سه نیروگاه هم از طریق سازمان خصوصی‌سازی خریداری شد که امروز هیچگونه بدهی به سازمان خصوصی‌سازی نداریم.

وی با بیان اینکه چند روز گذشته از پیک 51 هزار و 420 مگاوات مصرف برق عبور کردیم، اظهار داشت: از این مقدار مصرف برق توانستیم 3000 مگاوات را به صورت لحظه‌ای تامین کنیم.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا با بیان اینکه در حال حاضر نیروگاه‌های متعلق به بنیاد مستضعفان 5 درصد ظرفیت تامین برق کشور را تامین می‌کنند، گفت: با توجه به تعمیرات انجام شده در شرایط کرونا، از ابتدای سال تاکنون آمادگی تامین 5 میلیون و 290 هزار مگاوات ساعت تولید برق را داریم که از این میزان 3 میلیون و 142 هزار مگاوات ساعت را تولید و تحویل شبکه سراسری کشور دادیم.

امیری با اشاره به برنامه پنج ساله هفتم بنیاد مستضعفان در صنعت برق کشور اظهار داشت: برنامه ما سرمایه‌گذاری 14 هزار میلیارد تومانی است و تا پایان سال 1403 حدود 1200 مگاوات به شبکه سراسری کشور برق تزریق می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌ای برای خرید نیروگاه نداریم، گفت: هیچ نیروگاهی چه از مجموعه دولت و چه خارج از آن را نمی‌خواهیم خریداری کنیم و سرمایه‌گذاری انجام شده بنیاد در جهت محرومیت‌زدایی در مناطق خواهد بود.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا با بیان اینکه هدف ما ایجاد ارزش افزوده و استفاده از آن در محرومیت‌زدایی است، افزود: ارزش افزوده ایجاد شده را به خانواده مستضعفان برمی‌گردانیم.

امیری افزود: با راه‌اندازی نیروگاه خرم‌آباد ظرفیت نیروگاهی بنیاد مستضعفان به 3858 مگاوات رسید که از این میزان 3000 مگاوات قابلیت تولید عملی دارد.

وی ادامه داد: دو واحد بخار نیروگاهی چابهار و خرم‌آباد را هم در دستور کار داریم و سرمایه‌گذاری برای این دو واحد بخار انجام خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ صبا درخصوص برنامه این هلدینگ برای صادرات گفت: تاکنون هیچ‌یک از نیروگاه‌های غیردولتی نتوانستند از پتانسیل صادرات برق استفاده کنند.

امیری تاکید کرد: زمانی که احداث نیروگاه خوزستان مطرح شد، بحث صادرات برق از طریق مرز شلمچه به عراق را دنبال کردیم اما تاکنون این صادرات انجام نشده است البته مجوز کاغذی صادرات برق از این نیروگاه به عراق را از وزارت نیرو گرفته‌ایم.

به گفته وی  با توجه به سرمایه‌گذاری انجام شده برنامه داریم تا سال 1403 حدود 2.5 درصد دیگر به سهم این هلدینگ از تامین برق شبکه سراسری اضافه کنیم. از این رو سهم ما به 7.5 درصد می‌رسد.

مدیرعامل هلدینگ صبا درخصوص اینکه سال گذشته این هلدینگ از محل ایجاد ارزش افزوده چقدر به بحث محرومیت‌زدایی کمک کرده است، گفت: بنده از نیمه دوم سال 98 به مجموعه ملحق شدم و برنامه‌ریزی از پیش انجام شده بر مبنای این بود که درآمد حاصله از فروش برق در بحث توسعه نیروگاه‌ها هزینه شوند اما از آنجایی که صنعت برق یک صنعت استراتژیک است، توسعه آن به مناطق محروم هم کمک خواهد کرد و مشوقی برای توسعه سایر صنایع در مناطق محروم خواهد بود.

وی افزود: از سوی دیگر باید به این موضوع توجه داشته باشیم که صنعت برق اشتغالزایی دائم ایجاد می‌کند چراکه عمر یک نیروگاه حدود 40 سال است و توسعه نیروگاه‌ها باعث افزایش اشتغالزایی به ویژه در مناطق محروم می‌شوند.

امیری از سرمایه‌گذاری 14 هزار میلیارد تومانی هلدینگ صبا در صنعت برق خبر داد و گفت: تا پایان سال 1403 این میزان سرمایه وارد توسعه بخش نیروگاهی خواهد شد.

وی گفت: 15 منطقه از سوی بنیاد علوی برای محرومیت‌زدایی انتخاب شده است که در بحث ایجاد نیروگاه‌های کم‌ظرفیت در این مناطق ورود خواهیم کرد.

مدیرعامل هلدینگ صبا با بیان اینکه در حال حاضر گفته می‌شود تامین برق کشور تامین شده و نیازی به سرمایه‌گذاری‌های جدید برای ساخت نیروگاه نیست، گفت: طبق فرمایش رهبری برای تحقق شعار جهش تولید، باید تمام صنایع از رکود خارج شوند که خروج رکود صنایع به معنی افزایش مصرف برق است و باید ظرفیت تامین برق افزایش یابد.

وی ادامه داد: همچنین ما بحث صادرات برق را دنبال می‌کنیم و برای رفع مشکلات امنیتی با کشورهای همسایه کلید برق آنها باید در دست ما باشد تا آنها برای دسترسی به برق سر تعظیم برای ما فرود بیاورند.

امیری افزود: کشور عراق هم اخیرا اعلام کرده است که به برق ایران نیاز دارد بنابراین برق مازاد در دوران غیرپیک را می‌توان صادر کرد. از سوی دیگر 60 درصد نیروگاه‌های کشور به دوره تعمیرات اساسی رسیده‌اند بنابراین تعدادی از این نیروگاه‌ها از مدار خارج می‌شوند و باید نیروگاه‌های جدید احداث کرد. 

مدیرعامل هلدینگ صبا با اشاره به سرمایه‌گذاری در صنعت برق گفت: 2500 میلیارد تومان در سال 98 و 99 در نیروگاه خرم‌آباد هزینه کردیم و خواهیم کرد و 3400 میلیارد تومان برای ایجاد دو واحد بخار در چابهار و خرم‌آباد باید هزینه شود. 10 هزار میلیارد تومان باقی مانده ظرف چهار سال آینده برای احداث سه واحد بخار در نیروگاه خرمشهر، احداث نیروگاه بندرعباس و احداث فاز دوم نیروگاه خرم‌آباد استفاده خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ صبا درباره صرفه‌جویی در میزان مصرف ارز با خودکفایی در تولید قطعات نیروگاهی گفت: توانستیم با استفاده از ظرفیت داخل برای تجهیز امکانات و تولید قطعات نیروگاهی جلوی 25 میلیون یورو ارزبری را بگیریم.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید