انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته با اتمام حفاری و نصب سکو موقعیت فاز ۱۱، تولید اولیه گاز از این بخش از میدان مشترک پارس جنوبی تا پایان سال آینده آغاز شود.

به گزارش مثلث انرژی، رضا دهقان امروز در مراسم آغاز حفاری فاز ۱۱ پارس جنوبی، با بیان اینکه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، اقدامات مهمی در جهت رسیدن به هدف راهبردی توسعه میادین مشترک به ویژه در میدان گازی عظیم پارس جنوبی انجام داده است، اظهار کرد: راه‌اندازی پی در پی فازهای میدان پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید موجب شد تا تولید روزانه گاز طبیعی این میدان از ۲۸۵ میلیون متر مکعب در روز در سال ۱۳۹۲، با عبور از میزان تولید کشور قطر از این میدان مشترک، اکنون  به بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

وی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران در دولت یازدهم و دوازدهم توسعه طرح فاز ۱۱ را در قالب یک کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های داخلی و خارجی باهدف انتقال فناوری و تأمین مالی طرح در دستور کار داشت، گفت: برای این منظور، قرارداد توسعه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌ عنوان آخرین فاز این میدان مشترک در سال ۱۳۹۶ با مشارکت توتال، سی ان پی سی و پترو پارس ایران امضا شد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: اکنون در شرایط تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و خروج شرکت‌های خارجی از این قرارداد، ادامه توسعه متعارف طرح فاز ۱۱ با بهره‌گیری از تجربیات و سوابق قبلی به شرکت‌داخلی پتروپارس واگذار شده که متناسب با کلیه فعالیت‌های اجرایی ذیل قرارداد به شرکتهای پیمانکاری، خدماتی و مشاورین ایرانی واگذار می شود و در خرداد ماه امسال جکت اولین سکو و دکل حفاری به آن منطقه منتقل و امروز آماده حفاری است.

دهقان با تاکید بر اینکه پیش‌بینی سهم داخلی از این بخش کار نزدیک به ۷۰ درصد است، اظهار کرد: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی شامل دو موقعیت ۱۱A و ۱۱B است که در ناحیه مرزی جنوب شرقی میدان پارس‌جنوبی واقع‌شده است، این ناحیه اکنون تنها بلوک در دست توسعه و باقیمانده میدان مشترک گازی پارس‌جنوبی است.

وی با بیان اینکه دوره های گذشته مذاکرات قرارداد توسعه آن با پیمانکاران مختلف خارجی و داخلی پیگیری شده است، گفت:  پس از خروج شرکت‌های خارجی از قرارداد توسعه فاز ۱۱، از مهرماه ۱۳۹۸ توسعه میدان در دو مرحله به شرکت پتروپارس به‌عنوان عضو باقیمانده از مشارکت پیمانکار محول شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مراحل توسعه این طرح در دو مرحله انجام خواهد شد، گفت: مرحله اول توسعه طرح باهدف تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز و میعانات همراه و ارسال آن به پالایشگاه های موجود پارس‌جنوبی شامل حفاری ۲۴ حلقه چاه، نصب و راه‌اندازی دو سکوی تولیدی و نصب قریب ۲۵۰ کیلومتر خط لوله دریایی ۳۲ اینچ انجام می شود.

دهقان با تاکید بر اینکه حفاری و تکمیل ۱۲ حلقه چاه در موقعیت جنوبی و مرزی فاز ۱۱ (SPD۱۱B)، حمل و نصب سکوی موجود ۱۲C و اتصال به خط لوله دریایی موجود ۱۲C، انتقال نهایی گاز تولیدی به پالایشگاه خشکی فاز ۱۲ در منطقه پارس ۲ کنگان انجام می شود، اظهار کرد: با شروع عملیات اجرایی حفاری از روز جاری، پیش‌بینی می‌شود ظرف یک سال آینده بهره‌برداری زودهنگام از این موقعیت با ظرفیت اولیه ۱۴ میلیون مترمکعب شروع شود و با تکمیل هر ۱۲ حلقه چاه به ظرفیت تولید کامل ۲۸ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص منابع مالی طرح نیز گفت: منابع مالی لازم جهت این بخش حدود ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که از محل منابع داخلی و اوراق مشارکت در دست تأمین است. در سال ۱۳۹۹ برای این منظور تاکنون ۱۵ میلیون دلار از منابع داخلی نفت تامین شده و تا پایان سال قریب ۷۰ میلیون دلار دیگر نیز تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه جهت قراردادهای فرعی این بخش حدود ۴۰ بسته‌کاری کوچک و بزرگ تعریف‌شده که مناقصه تمامی آن‌ها ظرف یک سال گذشته برگزارشده است، گفت: پس از تعیین برندگان و ابلاغ کار، عمده آن‌ها در مرحله اجرا و عملیات بوده و قراردادهای تأمین کالا و خدمات هم در حال انجام و تأمین هستند.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید