انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

پنجشنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

در شرایطی که صدها هزار کارمند در صنعت نفت شیل آمریکا کارشان را از دست داده اند، بلومبرگ گزارش  کرده است؛ ۳۵ مدیر در شرکتهای وایتینگ پترولیوم، چساپیک انرژی و شرکت حفاری فراساحلی دایاموند که اعلام ورشتکستگی کرده‌اند، قرار است حدود ۵۰ میلیون دلار دریافت کنند، با وجود مقررات فدرال برای مقابله با چنین شیوه‌ای، مدیران مذکور همچنان پاداشهای فربه‌ای برای خود در نظر می‌گیرند. 

به گزارش مثلث انرژی، زمانی که شرکت‌های نفت و گاز عملکرد نسبتا خوبی دارند، بسیاری از آنها بر مبنای مدل پرداخت بر اساس عملکرد به مدیران و مدیر عامل خود پاداش می‌دهند و برخلاف انتظار، این روند در شرایط نامساعد هم تغییر ندارد، بنابراین مدیران شرکت‌های معتبر و بزرگ حتی در صورت زمین خوردن شرکتشان، پاداش‌های چند میلیون دلاری دریافت می‌کنند.

هیات مدیره شرکت نفت و گاز وایتینگ که در آوریل متقاضی حمایت در برابر ورشکستگی شد، پاداش ۶.۴ میلیون دلاری برای بردلی هالی، مدیرعامل خود را درست چند روز پیش از اعلام ورشکستگی تصویب کرد که حدود یک میلیون دلار بالاتر از بسته پاداش سالانه قبلی وی بود.

شرکت کالیفرنیا ریسورسز در ماه مه به سرمایه‌گذاران درباره توانایی این شرکت برای ادامه فعالیت هشدار داد با این حال پاداش سال ۲۰۲۰ مدیرانش را تضمین کرد.

کلی میچل، تحلیلگر یک گروه دیده بان شرکت به نام "داکیومنتد" درباره علت این شیوه عجیب گفت: شرکتها این کار را به عنوان تشویق برای مدیرانشان انجام می‌دهند تا سر کار خود بمانند زیرا آنها شرکت را بهتر درک می‌کنند. آنها همچنین این کار را به منظور کاهش هزینه‌ها و افزایش ارزش برای طلبکاران خود با استفاده از ابزارهایی مانند تخفیفهای مالیاتی یا منابع بهره برداری نشده انجام می‌دهند.

این شیوه منحصر به صنعت انرژی نیست و در واقع در میان شرکتهای آمریکایی متداول است. سال گذشته ریچارد اسمیت، مدیرعامل شرکت اکوئی‌فکس پس از این که این شرکت بدترین حادثه رخنه اطلاعاتی در تاریخ آمریکا را متحمل شد، با دریافت ۱۹.۶ میلیون دلار پاداش سهام، ۲۴ میلیون دلار مستمری و ۵۰ هزار دلار خدمات برنامه‌ریزی مالیاتی و مالی از این شرکت رفت. شرکت تارگت کورپ هم در سال ۲۰۱۴ پس از این که استاین هافل، مدیرعاملش پس از یک حمله گسترده هک و سرقت سوابق شخصی میلیونها مشتری این شرکت استعفا کرد، به وی بیش از ۳۰ میلیون دلار پرداخت کرد.

اگرچه مدیران شرکتهای نفتی در سقوط قیمت نفت مقصر نبوده‌اند با این حال روشن است که در پرداخت پاداش به مدیرانشان زیاده روی کرده‌اند. طی یک دهه گذشته مدیران ۱۵ شرکت بزرگ اکتشاف و تولید مجموعا بیش از دو میلیارد دلار پاداش دریافت کرده‌اند در حالی که سود سالانه شرکتهایشان منفی ۱۵ درصد در مقایسه با رشد ۱۵۰ درصدی شاخص "اس اند پی ۵۰۰" طی همان مدت بوده است.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید