انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

یکشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۰

بازار نفت پس از سرگیجه حاصل از حرکت دورانی گرداب کووید19 حال در ورطه سخت‌تری گرفتار شده است؛ انتخابات آمریکا سایه مبهمی ‌را برای بازار طلای سیاه به‌وجود آورده تا عرضه و تقاضا را دچار سرگردانی کند. انتخاب ترامپ یا بایدن این روزها در حالی نُقل محافل اقتصادی و نفتی شده است تا با ربودن هیجانات از مجالس سیاسی اهمیت این موضوع را در سرنوشت سیاست نفتی بازار یادآوری کند. 

 به گزارش مثلث انرژی، اویل پرایس دراین خصوص نوشت؛ اگر جو بایدن؛ نامزد دموکرات در انتخابات پیروز شود، نه‌تنها تأثیر قابل‌توجهی روی صنعت نفت آمریکا خواهد داشت، بلکه ممکن است عرضه جهانی نفت را در مدت یک سال متأثر کند. برخلاف رویکرد فشار حداکثری دونالد ترامپ در قبال ایران و تشدید تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران، بایدن قول داده است مسیری برای بازگشت به دیپلماسی و مذاکره را به ایران عرضه کند.

اگر آمریکا و ایران به پای میز مذاکره برگردند، این احتمال وجود دارد که از تحریم‌های سختگیرانه آمریکا علیه صادرات نفت ایران کاسته شود و راه را برای بازگشت حدود دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران به بازار هموار کند.

تحلیلگران می‌گویند؛ اگرچه چنین اتفاقی یک‌شبه نخواهد افتاد اما بازار هنوز خیلی ضعیف و شکننده است و قادر نیست دو میلیون بشکه در روز دیگر عرضه را جذب کند و مصرف جهانی نفت حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازنخواهد گشت.

بازگشت بخشی از صادرات نفت ایران به بازار در مدت یک سال، مانع بزرگ دیگری برای گروه اوپک‌پلاس ایجاد خواهد کرد که تولیدش را با هدف متوازن کردن عرضه و تقاضا و تقویت قیمت‌ها به میزان بالایی محدود کرده است. ایران از مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک‌پلاس معاف بوده و ممکن است تلاش‌های این گروه را برای مدیریت عرضه نفت پیچیده‌تر کند.

با این حال عوامل متعددی وجود دارد که می‌توانند بازگشت نفت ایران به بازار را به تأخیر بیندازند. هر چه این تأخیر طولانی‌تر شود، تأثیر آن بر توازن بازار و قیمت‌های نفت کمتر خواهد بود، زیرا جهان و مصرف نفت در سال ۲۰۲۲ وضعیت عادی‌تری پیدا می‌کنند. همچنین در صورت به قدرت رسیدن بایدن، دولت وی در ابتدا مسائل دیگری را در اولویت قرار خواهد کرد و پس از آن هم ممکن است، بخواهد منتظر برگزاری انتخابات در ایران شود.

به‌علاوه دولت بایدن ممکن است، تأثیر دیپلماسی مذاکره با ایران بر متحدان آمریکا در منطقه شامل عربستان‌سعودی را به حساب بیاورد. رابطه بایدن با ریاض در مقایسه با روابط شخصی ترامپ با حکام سعودی و خطاب قرار دادن اوپک در توئیتر، فاصله بیشتری خواهد داشت.

دولت جدید در کاخ‌سفید باید در سیاست‌های خود عوامل بسیاری را مدنظر قرار دهد. با این حال اگر توافقی در زمینه کاهش تحریم‌ها در سال آینده حاصل شود، بازار نفت و اوپک ممکن است با دو میلیون بشکه در روز عرضه جدید روبه‌رو شوند که احتمالاً در حال‌حاضر آن را به حساب نیاورده‌اند.

همچنین یک کارشناس اقتصادی درباره تأثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر بازار نفت و همچنین احتمال بازگشت ایران به بازار به ایلنا، گفت: انتخابات آمریکا می‌تواند بر بازارهای جهانی انرژی تأثیر داشته باشد به این دلیل که ایالات‌متحده یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نفت به‌شمار می‌رود، در نتیجه اتفاقات داخلی این کشور تأثیر زیادی بر بازارهای جهانی خواهد گذاشت. به‌ویژه اگر ترامپ انتخاب شود، شاهد تداوم راهبرد پیشین آمریکا در چهار سال گذشته باشیم. یعنی تلاش می‌کند بازارهای صاراتی خود را توسعه داده و رقبای جهانی را از عرصه رقابت خارج کند. 

شعیب بهمنی در تحلیل انتخاب بایدن در انتخابات سوم نوامبر آمریکا، گفت: هرچند هنوز دموکرات‌ها راهبرد مشخصی در حوزه انرژی ارائه ندادند، ولی با توجه به اینکه به‌صورت سنتی بیشتر طرفدار انرژی‌های نو و پاک هستند، ممکن است اصرار و تأکیدی که ترامپ بر استخراج انرژی به هر قیمتی داشت را به‌نوعی کنار بگذارند و یا طرح‌ها را کمرنگ کنند، به این معنا که حضور آمریکا در بازارهای جهانی و حوزه صادرات تا حدی کاهش پیدا کند، هر چند این احتمال نمی‌تواند چندان جدی باشد، به این معنا که اگر رئیس‌جمهور دموکرات هم بیاید تا حد زیادی همان استراتژی‌های انرژی را پیگیری می‌کند.

این تحلیلگر حوزه انرژی درباره تأثیر حضور بایدن بر مسند ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده بر بازار انرژی ایران، تصریح کرد: آمدن بایدن تأثیر قابل‌توجهی در صادرات نفت ایران دست‌کم در کوتاه‌مدت ندارد، زیرا اساساً اگر بایدن ساکن کاخ‌سفید شود، به سرعت قادر به لغو تحریم‌هایی که دولت ترامپ اعمال کرده، نیست. ترامپ اکثر تحریم‌ها علیه ایران را به کنگره برده در نتیجه لغو آنها نیاز به رأی کنگره دارد و شخص رئیس‌جمهور به‌تنهایی نمی‌تواند اقدام به لغو آنها کند، اما در هر حال ترکیب کنگره هم ممکن است، تغییر کند. اگر همچنان اکثریت با جمهوریخواهان باشد، لغو تحریم‌ها در کنگره دشوار خواهد بود، ضمن اینکه بایدن هم اعلام نکرده به محض سر کار آمدن، تحریم‌های ایران چه سرنوشتی خواهد داشت. 

وی تأکید کرد: در هر حال بایدن هم صحبت از مذاکره مجدد می‌کند، اما اینکه آیا مذاکره‌ای صورت بگیرد، چه زمانی آغاز شود، طرفین چه شرایطی را بگذارند و اینکه به سرانجام برسد یا خیر قابل بحث و تحلیل جدی است. در نتیجه در کوتاه‌مدت تغییری در وضعیت صادرات نفت ایران ایجاد نمی‌شود و کماکان ایران ناگزیر است که همان راه‌های دور زدن تحریم‌ها را برای فروش نفت ادامه دهد.

 امروز انتخابات آمریکا و رقابت بین دو کاندیدای دموکرات و جمهوریخواه آمریکا به سرانجام می‌رسد. انتخاباتی که بسیاری نتیجه آن را بر بازار نفت بسیار تأثیرگذار ارزیابی می‌کنند، برخی تحلیلگران بر این باورند برای بازارهای شکننده نفت، نتیجه انتخابات یک خطر دیگر محسوب می‌شود و آن این است که احتمال دارد ایران که تولید کننده اصلی نفت در جهان است نقش خود را در تجارت بین‌المللی بازیابد. این بدان معناست که تحریم‌هایی که دونالد ترامپ؛ رئیس‌جمهور آمریکا اعمال کرده و در هفته‌های اخیر نیز تشدید شده است، می‌تواند بالاخره برداشته شود و راه بیش از دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت‌خام ایران باز شود.

بانک‌های وال‌استریت از جمله «گلدمن ساکس»، «جی‌پی مورگان» و «آر‌پی‌سی کپیتال»، گفته‌اند در صورت پیروزی بایدن سال آینده شاهد ورود یک‌میلیون بشکه در روز یا بیشتر نفت‌خام ایران به بازار خواهیم بود.

بلومبرگ نیز اعلام کرده ایران ظرفیت تولید حدود 3.8 میلیون بشکه نفت در روز را دارد.

به هر روی بازاری که طی ماه‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا دچار آسیب جدی‌ شده است، شاید پس از سوم نوامبر با تحولاتی جدید هر چند کوچک و کوتاه‌مدت مواجه شود.

حال باید دید سرگیجه بازار نفت پس از پایان این انتخابات پایان خواهد گرفت؟

خدیجه مهدوی

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید