انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱

 وزیر نیرو درخصوص بورس انرژی گفت: کارهای زیادی در این ارتباط شده، با شرکت بورس انرژی هم جلسات متعدد و همکاری‌های نزدیکی صورت گرفته که اخیرا با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با تصویب هیئت وزیران، در یک هفته پیش این مصوبه مورد انتظار صادر شد که به زودی پس از مهیا شدن دستورالعمل آن، اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش مثلث انرژی، رضا اردکانیان گفت: ابتدا از مصارف ۵ مگاوات و بالاتر شروع خواهیم کرد و دیگر انحصار خرید برق توسط توانیر شکسته خواهد شد. نیازمندان به برق در بخش صنعت به طور مستقیم می‌توانند از تولید کنندگان بخش خصوصی در بورس انرژی خریداری کنند.

وی گفت: یک اتفاق مهم‌تری هم در این ارتباط رخ می‌دهد و آن این که تولید کنندگان بخش خصوصی که مطالبات قابل ملاحظه‌ای از توانیر و برق حرارتی بابت فروش انرژی دارند، بلافاصله پول برق خود را دریافت می‌کنند.

اردکانیان درباره اتلاف نهاده‌های انرژی در بخش آب و برق گفت: در شبکه توزیع برق توانستیم به دستاورد بزرگی در اسفند گذشته دست پیدا کنیم و آن این که تلفات شبکه توزیع، یک رقمی شد؛ یعنی به زیر ۱۰ درصد رسید و امید است تا پایان سال به ۹ درصد برسد.

وی افزود: در بخش آب هم میزان هدررفت حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد است که هر سال کاهش می‌یابد و امید است تلفات فیزیکی ما در نرم جهانی قرار گیرد.

اردکانیان همچنین درباره برق هسته‌ای گفت: وزارت نیرو، بهره‌بردار برق هسته‌ای است و ساخت و فراهم کردن آن به عهده سازمان انرژی اتمی است. وقتی نیروگاهی مانند بوشهر که هم اینک یک هزار مگاوات آن در مدار است، فعالیت دارد، ما بهره‌بردار آن هستیم اما اطلاع داریم که تلاش‌های خوبی برای تکمیل واحدهای ۲ و ۳ این نیروگاه در دست انجام است که امید می‌رود وارد مدار شده و ظرفیت قابل ملاحظه‌ای به میزان فعلی اضافه شود.

انتهای پیام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید