انتشار و بازنشر مقالات و نظرات در پایگاه خبری-تحلیلی مثلث انرژی به معنای تایید یا رد آن نمی باشد و این پایگاه دارای خط مشی و رویکرد مستقلی است.

تحریریه مثلث انرژی

تمامی حقوق وبسایت محفوظ است (استفاده از مطالب مثلث انرژی با ذکر منبع بلامانع می باشد)

یکشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۰

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: آمار و ارقام موجود بیانگر نحوه عملرد دولت قبل در حوزه پالایشگاه سازی است، تنها طی هشت سال گذشته پالایشگاه ستاره خلیج فارس تکمیل و راه اندازی شد.

به گزارش مثلث انرژی، محمد خطیبی نماینده سابق ایران در اوپک در خصوص رویه پالایشگاه سازی به ایسنا گفت: آمار و ارقام موجود بیانگر نحوه عملرد دولت قبل در حوزه پالایشگاه سازی است، اگر در این هشت سال گذشته ساختی صورت گرفته بود اکنون بایدشاهد آن بودیم اما متاسفانه تا آنجایی که بنده اطلاع دارم کار خاصی در زمینه پالایشگاه سازی صورت نگرفته است و تنها طی این هشت سال پالایشگاه ستاره خلیج فارس تکمیل و راه اندازی شد.

وی اظهار کرد:  تجربه ای که در تحریم های اخیر داشتیم نشان داد که فروش نفت خام در شرایط تحریم به سختی انجام می شود درحالی که فراورده های نفتی را می توان راحت تر به فروش رساند ضمن اینکه برای فراورده های نفتی ارزش افزوده نیز ایجاد می شود.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی  ادامه داد: همچنین این مساله فروش فراورده های نفتی میتواند موجب توسعه اشتغال و فعال شدن بیش از ۱۰ صنایع جانبی شود،  در مجموع منافع پالایشگاه سازی برای کشور بسیار زیاد است و به نظر می رسد که برنامه های دولت فعلی در راستای عزم جدی برای فاصله گرفتن از خام فروشی و تولید محصولات است.

وی اظهار کرد: امیدواریم این برنامه ها عملی شود و به حداقل خام فروشی قناعت کنیم،  طبیعتا اگر تحریم ها نیز ادامه داشته باشد مشکل زیادی برای فروش محصولات ایجاد نمی کند و تجربه نشان داده که در فروش محصولات تحریم ها بی اثر بوده اما در مواد خام به ویژه نفت دشواریهایی در مسیر راه ایران قرار گرفته است.

به گفته نماینده سابق ایران در اوپک این روند هم در تحریم های دولت نهم و دهم و هم دولت قبل خود را نشان داده است اما امیدواریم تغییر رویکرد وسیاست دولت جدید بتواند کارساز باشد که به تحقق آن نیز امیدواریم.

انتهاي پيام


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری ارسال نشده است

ارسال نظر

  1. ارسال نظر به عنوان میهمان
پیوست ها (0 / 3)
کوقعیت خود را به اشتراک بگذارید